Tanssinopettajien työehtosopimuksen työriitaa soviteltiin uudestaan tänään 30.4.
Työnantajapuolta edustavat Palvelualojen työnantajat Palta ja Suomen tanssioppilaitosten liitto STOPP tarjoavat yleisen linjan alittavia palkankorotuksia koulutetuille opettajille, joiden minimipalkka on alle 2000 euroa kuukaudessa.
Kaksi lakkopäivää on takana. Seuraava lakkopäivä on lauantaina 3.5. ja se koskee neljää tanssikoulua. Tämän jälkeen lakko laajenee koskemaan koko alaa 24.5. – 28.5.2025.
LAKKO LA 3.5.
Tanssinopettajan työehtosopimuksen mukaiset tanssinopettajan työtehtävät ovat lakonalaista työtä 3.5. näissä tanssikouluissa:
Espoon Tanssiopisto
Helsingin tanssiopisto
Keravan tanssiopisto
Vantaan Tanssiopisto
LAKKO LAAJENEE KOKO ALALLE 24.5. – 28.5.
Teme on tänään julistanut lisää lakkoja koko tanssinopetuksen alalle. Alan työt ovat lakossa 24.5.2025 alkaen 00.01 ja päättyen 28.5.2025 klo 23.59, jos sopua ei synny.
Lisäksi Tanssinopettajien työehtosopimuksen mukaiset tanssinopettajan työt ovat sijaistamiskiellossa ja muun työn kiellossa 3.4.2025 alkaen. Kiellot ovat voimassa toistaiseksi. Kiellon piirissä ovat kaikki Tanssinopettajien työehtosopimuksen mukaiset tanssinopettajan työtehtävät kaikissa taidetanssin opetusta harjoittavissa yhteisöissä, tanssikouluissa ja tanssioppilaitoksissa.
Lisätietoja
Temen toiminnanjohtaja Karoliina Huovila
puh 040 521 9083
https://www.teme.fi/fi/yhteystiedot/