Taike - lakiuudistushanke
Temen puheenjohtaja Reija Hirvikoski käytti puheenvuoron TKT:n ja ministeriön tilaisuudessa näyttämötaidetoimikunnan varapuheenjohtajana sekä Teatteri- ja Mediatyöntekijöiden puheenjohtajana:
Toimikunta pitää kehittämistä aina hyvänä, mutta tässä tapauksessa katsomme, että
1. Ei voida tehdä lakialoitetta asiassa, jossa ei ole tehty perusteellista analyysia ja kartoitusta nykyisen järjestelmän hyvistä puolista tai niistä puolista, jotka toimivat ja ovat kehityskelpoisia. Näyttämötaidetoimikunta toimii jo tällä hetkellä taiteen "pelastusarmeijalaisina" eli käytännössä laskennallisesti ilmaistyövoimalla – kustannustehokkuuden vuoksi lakiehdotusta ei voida ainakaan ajaa eteenpäin.
2. Pidämme tärkeänä todellisen vertaisarvioinnin läpinäkyvyyden laaja-alaisuutta, säilyttämistä ja sen kehittämistä. Esittelijämenettely on mahdoton. Suuret toimikunnat eli toimikuntien yhdistämiset ovat myös mahdottomia. Taiteen kentältä tuleva asiantuntevuus kapenee, jääviysongelmat lisääntyvät ja työmäärä kasvaa kokemuksemme mukaan valtavasti. Emme katso, että teatteria ja tanssia sekä sirkusta on missään tapauksessa mielekästä yhdistää yhdeksi toimikunnaksi. Eikä lakiin tule mielestämme kirjata toimikuntien määrää.
Näkisimme sen sijaan mielellämme eri toimikuntien välisiä cross over -asiantuntijapaneeleita (tai miksi niitä nyt nimitettäisiin), jotka olisi koottu eri toimikuntien jäsenistä - selvittämään, keskustelemaan ja tekemään esityksiä taiteenrajojen ylittävien hakijoiden apurahahakemuksista. Jos tällä hetkellä pidetään taidetoimikuntien toimintaa jähmettyneenä ja hitaana reagoimaan taidekentän muutoksiin – se ei ole taidetoimikuntien jäsenkysymys – vaan apurahajärjestelmän kehittämiskysymys (esim. jatkuvat haut, hakuprosessit useammin ja jonkinlainen joustava "pikavippi"- apurahajärjestelmä).
3. Kysymme myös, että mikä on nykyisten taidetoimikuntien päätäntävalta tulevassa suunnitelmassa? Kun lakiesitystä lukee, saa kuvan, että virkamiehet esittävät, pääjohtaja päättää ja erilaiset, "hämärästi kootut" asiantuntijat keskustelevat ja ilmaisevat mielipiteitään heiltä kysytyistä asioista. Kuka tähän haluaa sitoutua? Miten tämä kehittää ja edistää taiteen sisältöjä?
4. Mikä on uudistuksen todellinen tavoite ja kuka ja missä se on määritelty? Mikä on se tulevan Taiteen edistämiskeskuksen (tai miksi sitä sitten nimitetäänkin) autonomia ja päätäntävalta, joka tälle elimelle luovutetaan? Kuinka voidaan kirjoittaa laki, kun tätä määritystä ei ole tehty? Kuinka siihen tehdään esitykset jäsenistä? Mikä on jäsenten vaihtuvuus? Valtion toiminta ei voi olla salaseuratoimintaa vaan julkista ja avointa, läpinäkyvää. Taiteen sisällöt kuuluvat taiteilijoille – ei virkamiehille.
Reija Hirvikoski, Näyttämötaiteen taiteilijaprofessori
Pikalinkit
Ajankohtaista
-
ELOn paikka on Taideyliopistossa
-
Taideyliopisto on kannatettava hanke
-
Työelämän pelisäännöt alan opiskelijoille
-
Miten raamisopimus vaikuttaa Temen työehtosopimuksiin?
-
Temen kannanotto valtion budjetin kulttuurimäärärahoihin
-
Työttömyysturvan muutokset 2012
-
Working in Finland - I arbete i Finland
-
Teatteripäivät & Gaala & Palkitut
-
Avustusten leikkaukset vaikuttavat freelancereiden työllisyyteen
-
Tarjous temeläisille Yyterin kylpylälomasta
-
Sirkuksen ja tanssin työturvallisuuspäivään 25.5.
-
Uusi hallitus
-
Tanssiopettajien sopimus syntyi 9.5.
Ajankohtaista aiheittain
Sosiaalinen media
| Teme Facebookissa Liity kaveriksi |
|
| Teme Twitterissä Osallistu keskusteluun |